kostka brukowa

Łupana kostka brukowa – dlaczego firmy z niej rezygnują?

Kostka brukowa to świetny materiał budulcowy. Jego różnorodność sprawia, że jest chętnym i częstym wyborem w realizacjach. Jednak firmy odchodzą od łupanej kostki brukowej. Co jest tego powodem? Jaki materiał będzie jego następcą?

Czym jest kostka brukowa?

Kostka brukowa to nic innego jak rodzaj nawierzchni wykonanej z betonu, granitu lub innego materiału, który jest ułożony w regularne wzory czy pewne kształty. Takie kostki mają zazwyczaj formę małych, prostokątnych lub kwadratowych bloków. Wyróżnia się wiele rodzajów kostek brukowych:

  • kostka płukana – ten materiał został tak nazwany ze względu na sposób jego produkcji. Chodzi oczywiście o metodę wypłukiwania wierzchniej warstwy betonowej. Dzięki temu na pierwszy plan wychodzi zabarwione kruszywo, co pozwala na osiągnięcie pięknych i ciekawych efektów wizualnych.
  • kostka szczotkowana – kostki tego rodzaju powstają poprzez ich szczotkowanie. Ten proces powoduje, że na powierzchni kostki pojawiają się dodatkowe pory. Mimo to, materiał jest równy i umożliwia komfortowe i efektywne ich użytkowanie. Wykorzystuje się je najczęściej jako budulec deptaków, tarasów czy parkingów.
  • kostka postarzana – w procesie produkcji takiej kostki wykorzystuje się specjalną metodę młoteczkowania. Polega ona na obłupywaniu bocznej i wierzchniej warstwy kostki, co sprawia że uzyskuje wygląd bardzo starej.
  • kostka łupana – tego rodzaju kostki są często mylone z kostkami postarzanymi. Ich produkcja jest bardzo podobna. Różnica między nimi polega na tym, że kostki łupane podlegają jedynie obłupywaniu brzegów. Taki zabieg ma na celu uzyskanie efektu kamienia naturalnego.

Dlaczego firmy odchodzą od łupanej kostki brukowej?

Coraz częściej można spotkać sytuacje, w której firmy rezygnują z łupanej kostki brukowej, mimo że ma ona wiele zastosowań. Jednak co może być przyczyną takiego procesu? Właściciele przedsiębiorstw kamieniarskich za przyczynę ich działań podają 3 powody. Pierwszym z nich jest problem z transportem. Obłupywanie brzegów kostki łupanej nadaje jej naturalny charakter i wygląd, co cieszy się uznaniem wśród potencjalnych klientów. Jednak wyzwaniem dla firm jest transport. Taka kostka może łatwo ulec uszkodzeniom mechanicznym w trakcie transportu, co może generować ryzyko zarówno dla klientów jak i dostawcy oraz skutkować opóźnieniami w realizacji projektu.

Kolejnym powodem jest trudność związana z układaniem i wyglądem. Duże bloki sprawiają, że łupana kostka brukowa jest ciężka, a co za tym idzie trudna w układaniu. W związku z tym często nie spełnia oczekiwań klientów. Ostatnim argumentem, który pada z ust przedsiębiorców jest trudność w księgowości i rentowności takiej kostki. To pierwsze wynika z faktu, iż „pomiary w tonach utrudniają księgowość”, natomiast niska rentowność sprawia, że ten produkt staje się mniej interesujący zarówno dla dystrybutorów, jak i ich partnerów.

Zamiennik łupanej kostki brukowej

Wiedząc już czym kierują się producenci rezygnując z tego rodzaju kostki warto wiedzieć jaki jest planowany jej zamiennik. Wszystko wskazuje na to, że będzie to cięto-łupana kostka brukowa, również nazywana ołówkową. Wyróżnia się 3 powody tej decyzji. Pierwszym z nich jest łatwość użytkowania. Dotyczy ona wygody oraz atrakcyjności dla klientów. Jako kolejny powód wyróżnia się łatwość w układaniu i rozliczaniu. Dzięki temu nie szansa na wystąpienie problemów, wspomnianych w poprzednim punkcie, zmaleje. Mają na tym zyskać zarówno klienci, których oczekiwania zostaną spełnione, jak i przedsiębiorcy, którym proces rozliczeniowy zostanie ułatwiony. Ostatnim powodem jest wzrost rentowności. To działanie wspomoże firmom pozostać na rynku i oferować dobra oraz usługi swoim klientom.

Podsumowanie

Podsumowując, kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem budowlanym, ale jej rodzaje i właściwości mogą wpływać na wybór przez firmy budowlane i klientów. Wiele firm decyduje się na rezygnację z łupanej kostki brukowej ze względu na trudności z transportem, jej układaniem i rozliczaniem, co może negatywnie wpływać na rentowność produktu. W odpowiedzi na te wyzwania, proponuje się zastosowanie cięto-łupanej kostki brukowej jako alternatywy, która ma zapewnić łatwość użytkowania i zniwelować skutki dalszego stosowania kostki łupanej.

Odwiedź Nasz profil na Facebooku! [KLIKNIJ TUTAJ]