Autonomiczna koparka ETH Zurich buduje mur z suchego kamienia

W erze, gdzie technologia spotyka się z tradycją, innowacje otwierają nowe perspektywy w dziedzinach takich jak kamieniarstwo. Projekt realizowany przez badaczy z ETH Zurich jest przykładem fascynującego połączenia nowoczesnych technologii z klasycznymi metodami budowy, otwierając nowe możliwości w branży kamieniarskiej.

Inicjatywa badawcza ETH Zurich – nowy wymiar w kamieniarstwie

Zespół badaczy z ETH Zurich zastosował autonomiczną koparkę, znaną jako HEAP, do konstrukcji wyjątkowej ściany z suchego kamienia. Ściana ta, mierząca sześć metrów wysokości i sześćdziesiąt pięć metrów długości, jest zbudowana z grubych głazów. W porównaniu do tradycyjnych murów kamiennych, jest to relatywnie prosty projekt, ale jego realizacja wykracza poza zwykłe układanie kamieni. Ściana jest integralną częścią cyfrowo zaplanowanego i autonomicznie wykopanego krajobrazu oraz parku.

Technologia na służbie kamieniarstwa

Koparka HEAP wyposażona została w czujniki, które pozwalają jej na samodzielne tworzenie trójwymiarowej mapy terenu budowy i identyfikację dostępnych materiałów budowlanych. Dzięki specjalnie zaprojektowanym narzędziom oraz zaawansowanym technikom widzenia maszynowego, maszyna jest w stanie skanować i chwytać duże kamienie w swoim otoczeniu. Koparka może również oszacować przybliżoną wagę i środek ciężkości każdego kamienia. Algorytm następnie określa najlepszą pozycję dla każdego z nich, a maszyna autonomicznie umieszcza kamienie we wskazanym miejscu.

Efektywność autonomicznej koparki

Autonomiczny charakter maszyny pozwala jej na umieszczanie od 20 do 30 kamieni w jednej partii – to mniej więcej tyle, ile można dostarczyć w jednym transporcie. Projekt ten został zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kompetencji w zakresie Badań nad Cyfrową Fabrykacją (NCCR dfab), Gramazio Kohler Research, Laboratorium Systemów Robotycznych, Laboratorium Vision for Robotics i Katedrą Architektury Krajobrazu ETH. Projekt finansowany był przez Szwajcarskie Narodowe Centrum Kompetencji w zakresie Badań nad Cyfrową Fabrykacją, Europejską Agencję Kosmiczną, Eberhard Bau AG, Radę Partnerską Fundacji ETH Zurich na rzecz Budownictwa Zrównoważonego i Cyfrowego, Siemens i Geberit.