Blat kuchenny z kamienia naturalnego- czy warto? Zalety kamiennego blatu Co należy mieć na uwadze przy wyborze blata kuchennego?

Blat kuchenny z kamienia naturalnego – czy warto?

Przy wyborze blatu kuchennego kierujemy się wieloma czynnikami. Zależy nam na odporności i trwałości materiału jak również na efekcie wizualnym. Blat powinien pięknie się prezentować i współgrać z wystrojem kuchni. Dostępnych jest szereg materiałów po które możemy sięgnąć na które możemy się zdecydować przy wyborze blatu kuchennego. Najczęściej wybieramy płytę laminowaną, szkło, drewna lub stal. Coraz bardziej popularny staje się również kamień naturalny. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o blatach kuchennych z kamienia naturalnego. Jakie są jego zalety, jakie wady? Czy warto zainwestować i postawić właśnie na kamień?

Zalety kamiennego blatu

Na rynku dostępne są różne rodzaje kamienia nadające się na blat kuchenny. Najczęściej wykonuje się go z granitu, kwarcu, marmuru czy trawertynu. Kamienie te, szczególnie granit, są niezwykle odporne na zarysowania, uszkodzenia, środki czystości czy artykuły spożywcze. Na ciemniejszych odcieniach nie pozostają plamy po obierkach z buraka czy marchewek, na które narażona jest jasna płyta laminowana. Bez problemu można na nim postawić również gorące patelnie, czy garnki. Kamień jest odporny na znacznie wyższe temperatury niż inne materiały.

Na rynku dostępne są również płyty laminowane imitujące kamień naturalny. Wyglądem do złudzenia przypominają prawdziwy minerał, jednak ich jakość nie jest porównywalna. Laminat odporny jest na temperaturę jedynie do 180°C. Podobnie drewno, nigdy nie będzie tak wytrzymałe jak kamień. Wymaga ono stałej pielęgnacji, a pozostawienie kieliszka czerwonego wina lub kubka z herbatą może pozostawić niezmywalne plamy. Co więcej, podatne jest ono na zarysowania i nieodporne na wilgoć. Inaczej kamień- nie absorbuje on cieczy, dzięki czemu jest to bardzo higieniczny materiał, który zarazem jest ławy w pielęgnacji. Ponadto blat z kamienia niezwykle pięknie się prezentuje, nadając naszej kuchni ekskluzywny wygląd. Dostępna jest szeroka gama kolorów o spokojnych lub nieco bardziej wyszukanych wzorach.

Co należy mieć na uwadze przy wyborze blata kuchennego?

Pod wieloma względami kamień idealnie nadaje się na blat kuchenny. Należy jednak wspomnieć, iż materiał ten nie należy do najtańszych. Zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak każdy minerał, również kamień naturalny ma swoich wrogów. Jest on co prawda bardzo odporny jednak olej czy kwas mogą pozostawić brzydkie ślady. Nie należy zatem pozostawiać na nim butelek po oliwie, tłustych urządzeń czy napoczętych owoców lub warzyw. Takie plamy powstają jednak dopiero po wielu dniach, nie należy zatem panikować a jedynie pamiętać o utrzymywaniu czystości.

Wniosek

Czy zatem warto zdecydować się na blat kuchenny wykonany z granitu, marmuru czy trawertynu? Zdecydowanie tak. Jeśli chcemy na długo cieszyć się pięknym i luksusowym produktem polecam wybór właśnie kamienia naturalnego.

Blaty z kamienia są z pewnością droższym rozwiązaniem. Jednak ich wysoka cena zapewnia nam najlepszą jakość. Warto zainwestować w kamień gdyż taki blat posłuży nam przez dziesięciolecia, podczas gdy blaty wykonane z innych materiałów trzeba będzie po czasie wymienić. Kierując się mottem raz a porządnie od początku będziemy mogli cieszyć się piękną optyką i wysoką jakością, jakie zapewnia nam blat wykonany z kamienia naturalnego oraz unikniemy nużących remontów.