Jak czyścić płytki z gresu porcelanowego

Jak czyścić płytki z gresu porcelanowego

Pierwsze czyszczenie

Podczas pierwszego czyszczenia gresu porcelanowego celem jest usunięcie wszelkich śladów cementu lub tynku między fugami. Ta procedura jest zwykle wykonywana tylko raz po ułożeniu podłogi lub wykładzin i przed ich użyciem.

Zalecamy wykonanie następujących czynności:

– Dokładnie wyczyść podłogę, usuwając pozostałości brudu, które gromadzą się po montażu.

– Zwilżyć powierzchnię wodą, aby namoczyć spoiny i zabezpieczyć je przed korozyjnym działaniem kwaśnego detergentu (środka do usuwania kamienia).

– Środek myjący nanosić w stężeniu (proporcji zmieszania wody) wskazanym przez producenta przy pomocy pędzla ręcznego lub z napędem silnikowym. Unikaj wszelkich elementów ze stali, aluminium i naturalnego marmuru w pobliżu podłóg lub pokryć.

– Pozostawić detergent tak długo, jak potrzeba, w zależności od stanu podłogi. Następnie zetrzyj uporczywy brud i resztki zaprawy lub tynku.

– Spłucz podłogę lub wykładzinę wodą i natychmiast zmyj brudną wodę (ręcznie lub za pomocą zmywarki / suszarki).

Użyj silnie rozcieńczonych detergentów (rozcieńczenie 1: 5, tj. 1 część kwasu na 5 części wody) i dokładnie spłucz, aby usunąć wszelkie pozostałości kwasu z powierzchni.

Jeśli podłoga lub wykładziny są czyszczone po raz pierwszy po ich użyciu, ważne jest, aby przed zastosowaniem kwaśnego detergentu użyć odpowiednich zasadowych detergentów (środków odtłuszczających), aby usunąć wszelkie tłuste lub podobne substancje.

Oto kilka detergentów zalecanych do usuwania pozostałości tynku:

  • Kwaśne detergenty (produkty do odkamieniania) do czyszczenia spoin w tynku cementowym: Deterprimo Plus (Casalgrande Padana), Deterdek (Fila), Keranet (Mapei), Deltaplus (Kerakoll), Solvacid (Geal) lub podobne (postępuj zgodnie z instrukcjami producenta).
  • Alkaliczne detergenty do czyszczenia spoin epoksydowych: Fuga-Soap Eco (Kerakoll), Kerapoxy Cleaner (Mapei), Tile Cleaner (Faber), CR10 (Fila), Lithofin Resin-Ex (Lithofin), Eposolv (Geal) lub podobne ( postępować zgodnie z instrukcjami producenta).

Skontaktuj się ze sprzedawcą, który sprzedał Ci nasze płytki, aby dowiedzieć się, gdzie znaleźć te profesjonalne detergenty.

Rutynowe czyszczenie

Do codziennego czyszczenia wystarczy umyć porcelanową podłogę lub wykładziny wodą i zwykłymi detergentami do powierzchni ceramicznych, upewniając się, że nie zawierają one woskowatych substancji. Powierzchnia produktów Casalgrande Padana jest praktycznie niechłonna; w związku z tym nigdy nie wolno używać środków czyszczących woskowych ani silikonowych, ponieważ tworzą one powierzchowną warstwę, która zmienia naturalne właściwości kamionki porcelanowej.

W przypadku uporczywych plam, których nie można usunąć poprzez rutynowe czyszczenie, użyj bardziej skoncentrowanego detergentu i pozostaw na wystarczająco długo. Następnie mocno pocieraj, aż płytki powrócą do swojego pierwotnego stanu.

Gres porcelanowy jest odporny na działanie wszelkich substancji chemicznych, z wyjątkiem kwasu fluorowodorowego, którego w związku z tym nie wolno używać.

Powierzchnie polerowane, błyszczące i docierane

Wszystkie polerowane powierzchnie stają się bardziej matowe podczas użytkowania. W przypadku gresu porcelanowego Casalgrande Padana proces ten przebiega wolniej niż w przypadku innych materiałów naturalnych (granit, marmur, kamień).

Jednak, aby jak najdłużej chronić podłogę, ważne jest, aby zabezpieczyć wejście do pomieszczenia z podłogą, zwłaszcza jeśli ma przylegającą przestrzeń zewnętrzną, za pomocą wycieraczki, która może zatrzymać jak najwięcej kurzu lub substancji ściernych z podłogi .

Niewielką utratę połysku należy uznać za normalną po pierwszym myciu kwasem, ponieważ jest to spowodowane usunięciem resztek ścierniwa użytych do obróbki powierzchni.