Jak prawidłowo zadbać o nagrobek jak czyścić nagrobki? środki do czyszczenia nagrobków

Jak prawidłowo zadbać o nagrobek

Nagrobki pomagają nam zachować pamięć o najbliższych, którzy już odeszli. Do ich budowy wykorzystywane są różne materiały. Jednak co zrobić kiedy czasy największej świetności pomnik ma już dawno za sobą? Jak właściwie należy zadbać o nagrobek?

Zmieniające się stale warunki pogodowe, kwaśne deszcze, mech czy odchody ptaków sprawiają, że nagrobki naszych bliskich zmarłych tracą swoją świetność. Z biegiem czasu takie zanieczyszczenia coraz trudniej jest usunąć. W naszym artykule wyjaśnimy jak właściwie należy pielęgnować pomniki wykonane z różnych kamieni naturalnych.

O jakiej porze roku czyścić pomniki?

Większość z nas podejmuje czyszczenie pomników raz do roku, kiedy zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Może to jednak okazać się niewystarczające. Aby zapobiec uciążliwym zanieczyszczeniom, o nagrobki należy dbać regularnie. Gdy jednak brakuje nam czasu i pozostaje nam jedynie czyszczenie raz w roku najlepiej zająć się tym wiosną. Nagrobki wyczyszczone jesienią w zimę znów narażone będą na chłód i wilgoć i pozostaną brudne przez cały rok.

Częste błędy popełniane przy wyborze środków do czyszczenia

Jakich środków unikać?

Konwencjonalne środki często zawierają chlor lub kwas, co może spowodować nieodwracalne szkody na nagrobkach. Dlatego należy unikać korzystania z płynów do mycia naczyń, czy środków z octem lub chlorem w składzie. Nie należy też używać sody. Marmur i kamień wapienny są szczególnie wrażliwe. Granit jest co prawda bardziej odporny na środki chemiczne, jednak płyny z dodatkiem olejów mogą pozostawić plamy, których nie będzie można już usunąć. Należy również pamiętać by nie stawiać doniczek z kwiatami bezpośrednio na płycie grobowej lecz na podstawce, dzięki czemu unikniemy wydzielania się substancji chemicznych i barwników szkodliwych dla kamienia.

Czym czyścić nagrobki?

Jakich środków zatem używać przy czyszczeniu nagrobku? Możliwości mamy kilka w zależności od rodzaju powierzchni kamienia.

Kamienie o chropowatej powierzchni są bardziej podatne na zanieczyszczenia, pojawienie się mchu czy porostów. Możemy je usunąć sięgając po miękką szczotkę (najlepiej z włosia naturalnego) i ciepłą wodę. Przy uciążliwych zanieczyszczeniach można zaopatrzyć się w profesjonalne preparaty dostępne u kamieniarzy. Należy zwrócić uwagę do jakich powierzchni przeznaczony jest preparat, gdyż poszczególne rodzaje kamienia są wrażliwe na różne środki.

W przypadku gładkiej powierzchni ( np. marmur, granit?) wystarczy użyć ciepłej wody i szmatki. Powierzchnia jest gładka dlatego nie powinniśmy mieć większych problemów z usunięciem brudu.

Jeśli nasz pomnik jest w bardzo złym stanie lub nie chcemy samodzielnie podjąć się czyszczenia nagrobku możemy to zadanie powierzyć również profesjonalnym firmom, które wyposażone są w specjalistyczny sprzęt i środki czyszczące.