Minorca kamienno wapienny dom

Kamienny dom na Minorce: wspaniałe fasady z tynku i wapienia

Zadaniem Architektów z Nomo Studio było dopasowanie budynku do otaczającego go krajobrazu, a dodatkowo by ukazać że jest nowe. Co myślicie udało im się?

Zwykle na elewacje można znaleźć tylko jeden materiał. Niezależnie od tego, czy jest to szkło, ceramika, metal czy kamień naturalny, cała powierzchnia (z wyjątkiem okien i balkonów) jest nim pokryta. „Kamienny dom” na hiszpańskiej wyspie Minorka pokazuje, jak atrakcyjna może być mieszanka materiałów, gdy działa również z różnymi powierzchniami: tam architekt Karl Johan Nyqvist z Nomo Studio w Barcelonie pokrył zewnętrzną powłokę domu prostokątami z tynku i wapienia.

Dzięki temu otrzymaliśmy wspaniały kontrast pomiędzy natura a klimatami budynku.

kamienny budynek w minorce

Prostokąty z różnych materiałów współgrają ze sobą oraz z otworami okiennymi. Nie ma na to matematycznie sformułowanego rytmu. Budynek na prośbę klienta miał wyraźne odnieść się do krajobrazu i tym samym dyskretnie wkomponować w otoczenie.

Na domu pojawia się również motyw kamiennych ścian. Ale teraz z otynkowanymi spoinami i prostokątami cegły na gładkich powierzchniach z tynkiem.

Użyty materiał to wapień, który spadł na plac budowy.

Dom posiada 6 sypialni, salon i jadalnię, kuchnię, łazienki, garaż i inne pomieszczenia. Są zgrupowane wokół pokoju, jak dziedziniec, który wznosi się nad 2 piętra i otwiera pokoje. To tylko kolejne wspomnienie tradycyjnej architektury nad Morzem Śródziemnym, ale także klimatyczna oaza. Duże okna wychodzące na morze zapewniają doświetlenie i wyjście na balkon z widokiem na klify. Pod balkonem znajduje się ogród zimowy, który można zamknąć przeszklonymi oknami.

wnętrze kamiennego domu z tynku i wapienia na minorce