marmur co powinieneś wiedzieć czarny marmur zielony marmur biały marmur

Marmur – co powinieneś wiedzieć

Odkąd projektanci i architekci na nowo odkryli marmur jako materiał budulcowy, stał się on  bardzo popularny przy aranżacji i wystroju wnętrz. Kafle marmurowe są oznaką elegancji i luksusu. Najbardziej znanym, cenionym i szlachetnym spośród kamieni naturalnych jest właśnie marmur. Przywołując jego nazwę, natychmiast przychodzą nam na myśl pełne przepychu świątynie i pałace, rzeźby, drogocenne pomniki, ale również nowoczesne, designerskie meble czy dodatki do salonu.

 

Marmur przeżywa prawdziwy renesans!

marmur renesans

Liczne targi pokazały: marmur jest na topie i przeżywa istny renesans!

Nieważne czy kafle podłogowe, ścienne, blaty stołowe lub kuchenne czy też po prostu tekstylia z marmurowym wzorem- ten szlachetny kamień jest wszechobecny. Również słynni projektanci nie potrafią oprzeć się jego urokowi i kreują dzieła, które wystawiane i doceniane są w poważanych galeriach sztuki i uznawanych magazynach. Szczególnie cenione są jasne, kremowe odcienie, beże i szarości.

Barwy marmuru

Paleta barw w przypadku marmuru jest bardzo szeroka: od alabastrowego poprzez głęboki brąz aż po czerń- każdy znajdzie coś dla siebie. Odpowiedzialna za zróżnicowane ubarwienie jest różna zawartość poszczególnych minerałów i odmienny sposób tworzenia się kryształów.

Oto mały próbnik :

Klasyk: biały marmur

Czystość i piękno- oczywiście biel! Już w antyku zwrócono uwagę na nieprzemijające piękno białego marmuru. Dziś popularne są również odcienie kości słoniowej. Znane i chętnie wykorzystywane są jasne marmury z Grecji czy Toskanii. Ich główny składnik to kalcyt, co przyczynia się do jasnego ubarwienia.

Przyciągacz spojrzeń: czarny marmur

Zmysłowy, szlachetny- czarny marmur to kamień z charakterem. Łączy on w sobie nowoczesność i klasę. Dla przykładu- Nero Marquina z Hiszpanii to pięknie prezentujący się czarny kamień pokryty jasnymi, biegnącymi bezładnie żyłkami.

zielony marmur

Magiczny: zielony marmur

Ekskluzywność i ekstrawagancja to zdecydowanie atuty marmuru o zielonym ubarwieniu. Rzadziej spotykany niż jego kremowi krewniacy staje się wyrazem indywidualności. Idealnie nadaje się to tworzenia wyjątkowych, designerskich elementów wystroju wnętrz. Gatunki takie jak Rainforest Green zachwycają swym filigranowym i niespotykanym wzorem.

czarny marmur połysk

Powierzchnia marmuru- zawsze wysoki połysk?

Marmur kojarzy się najczęściej z wysokim połyskiem i rzeczywiście jest to najbardziej popularna obróbka powierzchni tego kamienia. Aby uzyskać taki efekt wielokrotnie poddaje się go szlifowaniu. Marmur można jednak poddać również takiej obróbce by uzyskać szorstkość lub jedwabisty i matowy połysk. Możliwości zatem są różnorodne.

Pielęgnacja i czyszczenie marmuru

Mitem jest, że z marmurem trzeba obchodzić się jak z jajkiem. Kto zastosuje się do kilku wskazówek, na długo będzie mógł cieszyć się piękną marmurową posadzką czy schodami w swoim domu.

Oto kilka praktycznych rad:

  1. Zazwyczaj wystarczy podłogę pozamiatać i umyć zimną wodą.
  2. Impregnacja dodatkowo ułatwi nam pielęgnację. Dlaczego? Ponieważ kamień stanie się odporny na zabrudzenia, a ciecze będą spływać z jego powierzchni, co ułatwi nam usuwanie brudu.
  3. Jeśli to konieczne, należy używać łagodnych środków czyszczących i unikać ostrych narzędzi np. szczotek.

 

…a co z imitacją marmuru?

Możliwości są liczne. To już kwestia gustu i możliwości naszego portfela, czy postawimy na kamień naturalny, czy materiał taki jak gres czyli płytki ceramiczne imitujące marmur. Dzisiejsza technika pozwala na wiele. Sami musimy zdecydować jaki materiał preferujemy.

 

Jeśli zainspirował Cię nasz artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej na temat ofert w Twoim regionie, zajrzyj do zakładki „znajdź kamieniarza”, która ukaże Ci fachowców w Twojej okolicy.

Przeczytaj o innych artykułach