Posadzka z kamienia naturalnego Czym wyróżnia się kamień naturalny? Jakie rodzaje kamienia nadają się na podłogę?

Posadzka z kamienia naturalnego

Dobra podłoga jest podstawą każdego mieszkania i niezwykle ważnym elementem wystroju pomieszczeń. Kamień naturalny nadaje się tutaj idealnie. Wykorzystywany był już w antyku przez naszych przodków i również dziś wraca do łask, a to głównie za sprawą jego licznych zalet.

Czym wyróżnia się kamień naturalny?

Jest to materiał w stu procentach naturalny, najwyższej jakości, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Wyróżnia się przede wszystkim swoją niepowtarzalnością i trwałością oraz poczuciem luksusu jaki nadaje pomieszczeniom, w których został wykorzystany. Ma on wszechstronne zastosowanie i idealnie nadaje się na wykonywanie podłóg.

Jakie rodzaje kamienia nadają się na podłogę?

Istnieje wiele rodzajów kamienia, każdy cechuje się inną strukturą, barwą i urokiem. Najczęściej w budownictwie wykorzystuje się:

Bazalt, granit, cegłę wapienno-piaskową, marmur, piaskowiec lub trawertyn. Z powyższych najbardziej jednak nadaje się granit, który wyróżnia się trwałością oraz łatwością w pielęgnacji oraz marmur zajmujący pierwsze miejsce spośród kamieni naturalnych, ze względu na łatwą obróbkę. Podobnie jak granit jest niewymagający i bardzo trwały.

Zalety i właściwości kamienia naturalnego

  • Długowieczność- raz inwestując w kamień będziemy mogli cieszyć się piękną posadzką do końca życia. Kamień jest niemalże niezniszczalny. Świadczą o tym chociażby antyczne budowle, które przetrwały tysiąclecia
  • Odporność- kamień naturalny jest niezwykle odporny na wszelkiego rodzaju zarysowania czy oznaki zużycia. Inaczej niż parkiet nie pochłania wody i nie jest podatny na zniszczenia.
  • Unikatowość- każda płyta kamienna jest niepowtarzalna, gdyż przez setki lat powstawała pod ziemią na skutek procesów geologicznych.
  • Dobry dla zdrowia- inaczej niż w przypadku konkurujących z nim materiałów przy obróbce kamienia nie używa się środków chemicznych co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
  • Dobry przewodnik ciepła- to dobra informacja dla wszystkich zmarzluchów. Kamień dobrze współgra z ogrzewaniem podłogowym. Jest to jeden z najlepszych przewodników ciepła. Jeszcze na długo po wyłączeniu ogrzewania kamień będzie oddawać zakumulowane ciepło.
  • Antypoślizgowy- kamień w porównaniu z innymi materiałami jest bezpieczniejszy, gdyż nie jest tak śliski. Ponadto jest przyjemny w dotyku, tak więc chodzenie po nim boso sprawia przyjemność.

Porozmawiajmy o kosztach

Mimo iż kamień uchodzi za bardzo luksusowy i drogi materiał, można sporo zaoszczędzić jeśli poświęcimy chwilę aby porównać ceny. Handel bezpośredni oferuje do 30% niższą cenę niż handel branżowy. Na ostateczną cenę kamienia wpływa wiele czynników, m.in.: rodzaj kamienia, jego jakość jak również sposób pozyskiwania i obróbki. Transport i magazynowanie również są nie bez znaczenia. Ceny są bardzo zróżnicowane, zakup jest inwestycją na lata i pozwoli nam cieszyć się pięknym wyglądem i najlepszą jakością dlatego też kamień naturalny zyskuje coraz większe grono miłośników.

Zdecydowałeś się na posadzkę wykonaną z kamienia naturalnego? Na naszym portalu odnajdziesz kamieniarza w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, porównasz dostępne oferty i wybierzesz najlepszą dla siebie opcję.