Ranakpur - Świątnia Jain

Ranakpur – Tajemnicza świątynia Jain w sercu Indii

Ranakpur to malowniczo położona miejscowość w północno-zachodnich Indiach. Jest to miejsce, które przyciąga uwagę zarówno miłośników architektury, jak i poszukiwaczy duchowej refleksji. W centrum tego miasta znajduje się jedna z najważniejszych i najpiękniejszych świątyń Jain na świecie. Świątynia ta, znana jako Świątynia Adinath lub Świątynia Chaumukha, jest nie tylko znaczącym miejscem kultu religijnego, ale także przykładem niezwykłej architektonicznej precyzji. W tym artykule bliżej przyjrzymy się Ranakpur, jego historii i unikalnej architekturze, która przyciąga podróżnych z całego świata.

Ranakpur Jain Temple – historia

Świątynia Jain została zbudowana w XV wieku, szacuje się, że był to rok 1439, przez setę Dharna Shah. Był on bogatym kupcem, biznesmenem i wyznawcą Jainizmu. To właśnie od tego systemu filozoficznego i religijnego pochodzi nazwa świątyni. Jest to jedna z najstarszych i najważniejszych takich świątyń w Indiach. Sama jej budowa zajęła ponad 50 lat. Do dzisiaj można podziwiać architekturę tego miejsca, mimo bycia swego czasu rajem dla bandytów. Świątynia ta była również jednym z 77 kandydatów do listy nowych siedmiu cudów świata, a przez wielu jest uznawana jako jeden z siedmiu cudów Indii. Jest to ważne miejsce kultu i pielgrzymek dla wyznawców Jainizmu oraz atrakcja turystyczna, przyciągająca miłośników sztuki i historii.

Architektura Świątyni Jain

Świątynia jest zbudowana z jasnego marmuru, który nadaje jej wyjątkowy, biały kolor. Marmur użyty do jej budowy pochodził z kamieniołomów w pobliżu miasta Ranakpur. Wyliczono, że powierzchnia tej budowli zajmuje około 48 000 metrów kwadratowych, co czyni ją jednym z największych kompleksów świątynnych Jain w Indiach. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego kompleksu są filary i kolumny. W świątyni znajduje się ponad 1400 kolumn, a każda z nich jest zdobiona rzeźbami roślinnymi, zwierzęcymi czy ludzkimi. Mimo tak wielkiej ich liczby każda kolumna jest inna co czyni je idealnym przykładem niezwykłej precyzji, staranności oraz detali w sztuce jainistycznej.

Tak duże budowle mają w zwyczaju składać się z wielu mniejszych kapliczek. Nie inaczej jest w tym przypadku, ponieważ wewnątrz świątyni można znależć wiele kapliczek i ołtarzy poświęconych duchowym nauczycielom tej religii. Najpopularniejszą z nich jest kaplica Chaturmukha. Odnosi się ona do czterech twarzy głównej kaplicy, które symbolizują otwartość i dostępność dla wszystkich kierunków i wyznawców. Mimo ogromnej wielkości i powierzchni świątyni, jest ona świetnym przykładem symetrii w architekturze. Jej plan jest starannie rozpracowany, aby osiągnąć doskonałą równowagę i harmonię. To pokazuje z jaką determinacją świątynia ta została zbudowana.

Oprócz wielu kapliczek i ołtarzy świątynia posiada 24 sale z kolumnami i 80 kopuł, które są podtrzymywane przez 400 kolumn. Górna i dolna część kopuł są połączone wspornikami z rzeźbami bóstw. Zapierający dech w piersiach jest widok na wysokości ponad 13 metrów wyrytych nimf grających na flecie w różnych pozach tanecznych. Warto podkreślić, że Świątynia Jain w Ranakpur nie jest jedyną taką budowlą poświęconą dźinizmowi (system filozoficzny i religijny). Inne takie budowle można spotkać chociażby w miejscowości Fort Jaisalmer czy Palitana.

Ranakpur – inne atrakcje tego miasta

Oprócz Świątyni Jain, do której wejście jest bezpłatne, Ranakpur oferuje także kilka innych atrakcji. Jedną z nich jest Zapora Ranakpur. Jest to malownicze miejsce położone nad jeziorem, otoczone przez wzgórza Arawii. Mimo, że zapora ta nie może równać się z majestatyczną Świątynią Jain to stanowi ona interesujące miejsce, które dla wielu może okazać się ukrytym diamentem. W okolicy tego zapry znajdują się hotele i domki wypoczynkowe co jest dodatkowym atutem tego miejsca.

Inną atrakcją tego regionu jest Evergreen wildlife Safari. Ranakpur ma również w swojej ofercie podziwianie dzikiej natury. Wycieczka ta odbywa się głównie wzdłuż rzeki Magai. W ramach tego safari można podziwiać dzikie zwierzęta takie jak: lamparty, krokodyle czy małpy.

Źródła:
Świątynia
Wnętrze świątyni
Kolumny
Obrazek wyróżniający

Inne artykuły:

5 CIEKAWOSTEK O MARMURZE, O KTÓRYCH NIE WIEDZIAŁEŚ!
BRAZYLIJSKI KAMIEŃ INFINITY BLUE