najrzadszy kamień kyawthuite

Najrzadszy kamień szlachetny na świecie – Kyawthuite!

W świecie kamieni szlachetnych istnieje jeden klejnot, który wzbudza zachwyt kolekcjonerów i naukowców z powodu swojej niezwykłej rzadkości i piękna. Mowa tutaj o kyawthuite, kamieniu znalezionym w korycie rzeki w wiosce Chaung Gyi w Mjanmie. Jest to minerał o niezwykłej strukturze krystalicznej i bursztynowym kolorze, który wyróżnia się na tle innych kamieni szlachetnych swoją wyjątkową unikalnością, mianowicie jest to najrzadszy kamień na świecie!

Czym jest najrzadszy kamień – Kyawthuite?

Kyawthuite to minerał o stosunkowo prostym wzorze chemicznym  Bi3+Sb5+O4. Mimo to wzbudza ogromne zainteresowanie wśród badaczy, jubilerów, naukowców i wielu innych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, jest to najrzadszy kamień szlachetny na świecie! Jego odkrycie miało miejsce w Mjanmie (dawniej Birma), a dokładniej w Mogoku, przez poszukiwaczy szafirów. Nie byli oni jednak usatysfakcjonowani nim i wystawili go na sprzedaż. Odkupił go naukowiec, dr. Kyaw Thu. To on poddał go badaniom i wraz z ekspertami ze Stanów Zjednoczonych udowodnili, że jest to bardzo wyjątkowy minerał.

Dzięki temu w 2015r. kyawthuite został oficjalnie zatwierdzony przez Międzynarodowe Towarzystwo Mineralogiczne i uznany jako najrzadszy kamień na świecie! Sama nazwa kamienia pochodzi od imienia naukowca, który odkupił go od poszukiwaczy szafirów, na jego cześć.

Właściwości kyawthuite – masa, wielkość, kolor.

Kyawthuite jest naturalnym antymonianem bizmutu, czyli związkiem pierwiastka metalicznego, tlenu i antymonu. W wyniku swojej budowy chemicznej jest minerałem kruchym. Jedyny odkryty okaz jest stosunkowo niewielki. Jego masa wynosi 1,61 karata, co w przeliczeniu na gramy daje 0,3g. Jego ubarwienie jest czerwono-pomarańczowe, przez niektórych opisywany również jako bursztynowy. Jest także przejrzysty i charakteryzuje się białą smugą.

Co teraz z Kyawthuite?

Obecnie najrzadszy minerał świata znajduje się w Los Angeles, a dokładniej w Wydziale Nauk o Minerałach Muzeum Historii Naturalnej. Został poddany obróbce, oszlifowaniu, i trafił na półkę wystawową, gdzie do dzisiaj można podziwiać jego piękno. Naukowcy uznali go za niezwykle cenny kamień szlachetny, jednak nie spodziewali się, że dotąd nie uda się odnaleźć żadnego innego kamienia o podobnej strukturze.

Ciekawą hipotezą podzielił się Profesor Caltech George Rossman. On twierdzi, że takie minerały jak kyawthuite powstały wiele kilometrów pod powierzchnią ziemi w wyniku ogromnego ciśnienia i ścierania się dwóch potężnych płyt kontynentalnych.

Odwiedź nasz profil na Facebooku! [KLIKNIJ TUTAJ]

Inne artykuły:

JADEIT – NAJDROŻSZY KAMIEŃ NA ŚWIECIE

LASTRYKO, LASTRICO – KAMIEŃ NATURALNY CZY SZTUCZNY?

obrazek wyróżniający: https://www.oceanproperty.co.th/th/