marmurowa łazienka

Niebieski marmur – unikat na skalę światową

Marmur to skała metamorficzna, która powstaje poprzez przeobrażenie wapieni czy dolomitów w wysokich temperaturach i pod wysokim ciśnieniem. Sam marmur składa się z krystalicznego kalcytu lub dolomitu. Występuje w wielu różnych wariantach kolorystycznych, dzisiaj przedstawimy Państwu jeden z nich.

Niebieski marmur – jak, gdzie, kiedy?

Niebieski marmur jest bardzo rzadko spotykaną skałą ze względu na swoje miejsce wydobycia. W swojej naturalnej postaci znajduje się w jaskiniach marmurowych w Chile – Cuevas de Marmol. Jaskinie te powstawały przez ponad 6000 lat poprzez erozję wodną jeziora General Carrera, które leży na terenie Patagonii, przy granicy Chile i Argentyny. Lokalizacja tych jaskiń czyni je jeszcze bardziej niezwykłe ze względu na to, że znajdują się one wiele kilometrów od jakichkolwiek miast i miasteczek. Najbardziej znane z nich to Marmurowa Kaplica (Capillas de Mármol) i Marmurowa Katedra (Catedral de Mármol). Jaskinie można także zwiedzać na łódkach w obecności przewodnika.

Niebieski marmur – zastosowanie

Marmur ma szeroki wachlarz zastosowań. Ze względu na jego właściwości oraz wygląd jest wykorzystywany między innymi do tworzenia blatów kuchennych, do obudowy kominków, do produkcji parapetów czy też wielu innych dekoracji domowych. Niebieski marmur możemy najczęściej spotkać jako płytki łazienkowe lub jako blat kuchenny. Kolor błękitny kojarzy nam się z czystością i porządkiem, dlatego jest świetnym wyborem na blat kuchenny. Oprócz tego kolor niebieski sprawia że czujemy się odprężeni i wpływa na nas pozytywnie, stąd dobrym pomysłem będzie wykorzystanie go do udekorowania łazienki.

Inne artykuły:

BELGIJSKI KAMIEŃ BLUE STONE Z HAINAULT

CZARNA SERPENTYNA PROSTO Z AUSTRII