ogrodzenia z kamienia

Ogrodzenia z kamienia – jaki materiał wybrać?

Ogrodzenia z kamienia zyskują w ostatnim czasie na popularności. Mają wiele zalet, zapewniając nie tylko bezpieczeństwo czy prywatność, ale również stanowią element dekoracyjny, który może wpasować się w styl naszego ogródka, domu lub otoczenia. Ważne jest jednak abyśmy potrafili wybrać idealny surowiec do jego budowy, aby mógł spełniać właśnie tę funkcję dekoracyjną. W tym artykule przyjrzymy się różnym materiałom kamienia dostępnym na rynku i omówimy ich cechy, aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Rodzaje ogrodzeń z kamienia

Na co dzień możemy spotkać się z 2 głównymi rodzajami tego typu ogrodzeń. Pierwszym z nich są warstwowe mury kamienne. Te płoty wykonuje się z układając poziomo kamienie o dużych i płaskich powierzchniach, łącząc je spoiwem (najczęściej zaprawą cementową). W zależności od rodzaju wykorzystanego kamienia i architektury otoczenia pasują zarówno do stylu nowoczesnego, wiejskiego, ale również śródziemnomorskiego. Drugim najpopularniejszym typem ogrodzenia z kamienia są gabiony. Wykonuje je się poprzez montaż specjalnych metalowych siatek o odpowiednich rozmiarach i kształtach, tak aby tworzyły komory. To właśnie do nich wkładane są odpowiedniego rodzaju kamienie, po czym następuje zamknięcie gabionu. Ogrodzenia te, zarówno jak mury kamienne, pasują do stylu nowoczesnego i śródziemnomorskiego, ale również do bardzo często spotykanego stylu industrialnego.

Z czego wykonać ogrodzenia z kamienia?

Na wybór materiału do budowy ogrodzenia z kamienia wpływa wiele czynników. Pierwszym i głównym czynnikiem jest estetyka. Dla osób decydujących się na taki rodzaj ogrodzenia ważne jest, aby były one dopasowane do architektury domu i otoczenia. Inną ważną kwestią, która warunkuje wybór konkretnego surowca jest jego dostępność i cena. Niektóre rodzaje kamieni są bardziej powszechnie dostępne i tańsze, podczas gdy inne mogą być rzadsze i droższe. Do innych czynników zaliczymy jeszcze wytrzymałość czy lokalne uwarunkowania. Jakie są zatem najczęściej wykorzystywane kamienie do budowy gabionów i murów kamiennych? Poniżej znajduje się lista z najczęstszymi surowcami wykorzystywanymi do budowy ogrodzenia z kamienia.

Kamienie wykorzystywane do wypełnienia gabionów:

 • Kora kamienna (gnejs)
  Bardzo często spotykamy się z gabionami wypełnionymi korą kamienną z gnejsu. Ten rodzaj kamienia nadaje atrakcyjny i unikalny wygląd. Gnejs jest również odporny na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, mrozy czy promieniowanie. Oprócz tego jest stosunkowo łatwy do obróbki i kształtowania, dzięki czemu można go dopasować do różnych rodzajów gabionów.
 • Kamienie rzeczne
  Kamienie te są popularne ze względu na swój gładki i zaokrąglony kształt, dzięki czemu są mniej podatne na erozję i pękanie lub łamanie. Występują one również w licznych kolorach i rozmiarach, co pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów i efektów w gabionach. Oprócz tego tworzą naturalny wygląd i są łatwo dostępne, a zarazem ekologiczne, ponieważ pochodzą z obszarów w pobliżu rzek, które erodują kamienie we wspomniany wcześniej kształt.

Kamienie wykorzystywane do budowy murów kamiennych (ciosanych):

 • Granit
  Granit jest jednym z najtwardszych naturalnych kamieni, dzięki czemu są niezwykle trwałe i wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu. Jest to bardzo popularny i powszechny surowiec, który jest jednak postrzegany jako element wysokiej jakości i prestiżu. Mury z granitu mogą być atrakcyjnym elementem architektury, ale również mogą wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości.
 • Piaskowiec
  Piaskowiec charakteryzuje się unikalnymi i naturalnymi wzorami oraz odcieniami, które nadają mu wyjątkowy wygląd. Może mieć różne barwy, takie jak odcienie żółci, brązu, czerwieni czy szarości, co pozwala na dopasowanie go do różnych stylów architektonicznych i preferencji osobistych. Jest również stosunkowo łatwy do obróbki, co umożliwia kształtowanie go na różne sposoby, a także jest powszechnie dostępny w wielu regionach, co czyni go łatwo dostępnym materiałem.

Zalety i wady ogrodzenia z kamienia.

Główną zaletą ogrodzenia z kamienia jest to, że są one niezwykle wytrzymałe. Naturalny kamień jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, czemu zawdzięczają swoją żywotność. Z tego względu też mury kamienne wymagają stosunkowo niewielkiej konserwacji w porównaniu do innych płotów. Takie ogrodzenia spełniają również funkcję estetyczną. Dobrze dobrany rodzaj surowca i jego barwa sprawi, że wpasują się one do różnych stylów architektonicznych i stworzą unikalny wygląd otoczenia. Jeszcze jedną zaletą tego typu płotów jest ekologia. W związku z tym, że głównym materiałem wykonania są kamienie pochodzenia naturalnego stworzenie takiego ogrodzenia jest bardziej ekologiczne niż tych, które są wykonane z tworzyw sztucznych.

Do nielicznych wad ogrodzenia z kamienia jest na pewno koszt i trudność wykonania. Tego typu płoty wymagają specjalistycznych technik realizacji, w celu zapewnienia odpowiedniej konstrukcji i trwałości, stąd też zatrudnienie specjalisty jest niemalże koniecznością, co może wpłynąć na cenę. Oprócz kosztu związanego z wykonawstwem trzeba wziąć pod uwagę koszt materiałów (kamieni), które mogą być bardziej kosztowne w porównaniu z innymi surowcami oraz różnią się w zależności od ich rodzaju.

Inne artykuły:

EKSTREMALNIE TWARDY – UKRAIŃSKI GABBRO

POSADZKA Z KAMIENIA NATURALNEGO

Źródła zdjęć:
obrazek wyróżniający
ogrodzenie kamienne
gabion
mur kamienny z piaskowca