onyks

Onyks – cechy, występowanie, zastosowanie!

W świecie kamieniarstwa mamy do czynienia z wieloma rodzajami materiałów. Jednym z nich są onyksy. Przez wieki fascynuje ludzi swoim wyjątkowym pięknem i właściwościami. W tym artykule przybliżymy temat onyksów, ich historii oraz właściwości, a także przykładowych metod ich zastosowania.

Czym są onyksy? – właściwości i cechy

Onyks to minerał, rodzaj mikrokrystalicznej odmiany kwarcu, charakteryzującej się gładką, jednolitą strukturą i atrakcyjnym, głównie czarnym kolorem. Jest to kamień ozdobny, ceniony ze względu na swoją estetykę i wyjątkowe właściwości. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa όνυξ (czyt. onyx), co w tłumaczeniu oznacza pazur lub paznokieć. Nazwa ta nie wzięła się znikąd, ponieważ nawiązuje do twardości tego minerału, ale również do jego ostrych krawędzi i warstwowej struktury. To właśnie tej ostatniej cesze onyksy zawdzięczają swoje piękno i unikalne wzory.

Mimo tego, że ta odmiana kwarcu najczęściej występuje w kolorze czarnym to nie jest to jedyna ich wariacja. W kamieniarstwie spotykane są również kolory takie jak brąz, czerwień, żółć, biel, a także zieleń czy niebieski. Warto dodać, że każda z tych barw i odcieni jest niepowtarzalna ze względu na mikrokrystaliczność, która charakteryzuje te skały.

Występowanie na świecie.

Onyksy występują na całym świecie, a ich złoża znajdują się w różnych regionach geograficznych. Powstają w pogazowych pustkach w skałach wulkanicznych, dlatego należą do skał rzadkich. Natomiast obecnie często można uzyskać sztuczny onyks, który jest produkowany na bazie innych minerałów – agatów. Mimo to, nadal są wydobywane w:

 • Meksyku
  Meksyk jest jednym z głównych producentów tych kamieni na świecie. Onyks meksykański jest ceniony za intensywne barwy, najczęściej w kolorze białym lub zielonym.
 • Argentynie
  Onyksy argentyńskie znane są ze swojej pięknej, głębokiej czerwieni. Ich złoża znajdują się głównie w prowincji San Juan.
 • Włoszech
  Onyksy pochodzące z Italii są również stosunkowo popularne, a niektóre z nich są wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości elementów dekoracyjnych.
 • Egipcie
  Onyks egipski był używany już w starożytności do produkcji rzeźb, amuletów, a także innych przedmiotów dekoracyjnych.
 • Pakistanie
  Onyksy pochodzące z Pakistanu, zwłaszcza z regionu Beludżystanu, są uznawane za jedne z najbardziej wartościowych. Występują w różnych odcieniach, od brązu po biały.
 • Indiach
  Indie są również ważnym producentem onyksów. Te indyjskie kamienie występują w różnych kolorach, a niektóre z nich są znane ze swojej trasowalności (możliwości przepuszczania światła).
 • Stanów Zjednoczonych
 • Turcji
 • Iranu

Trzeba jednak nadmienić, że odmiany pochodzące z Meksyku, Włoch, Egiptu oraz Pakistanu należą do minerałów niekwarcowych, ponieważ w kamieniarstwie pod pojęciem onyks rozumie się również laminowane skały wapienne.

Zastosowanie w architekturze.

Onyksy były znane już w Starożytności, a dokładniej w Starożytnym Egipcie. To tam uważano go za kamień szczególnie szczęśliwy. W innych kulturach uważano był synonimem ochronny, przynosił siłę i równowagę. Z tych powodów, z tego minerału wykonana była osobista pieczęć cesarza Chin, a jego poddanym zakazano korzystania z tego minerału. Natomiast w innych częściach świata onyks był wykorzystywany także w ramach kamieni ozdobnych.

W kamieniarstwie onyks może być wykorzystywany na wiele sposobów. Jego estetyka, piękno i unikalność każdego wzoru sprawia, że onyks dodaje przestrzeniom elegancji i charakteru. Onyks może stanowić podstawę wykończenia wnętrz, ale nie tylko.
Pierwszym zastosowaniem onyksów są blaty. Tak samo jak blaty marmurowe, występują blaty onyksowe. Mają one swoje miejsce w kuchniach czy łazienkach. Dzięki swojej zdolności do przepuszczania światła można je wykorzystywać jako podświetlane elementy dodając wyjątkowego uroku i piękna.

Innym zastosowaniem onyksów są panele ścienne. Pomieszczenie wykonane z tego materiału charakteryzują się wyjątkową atmosferą. Dodając do nich elementy świetlne uzyskują one unikalny i atrakcyjny wygląd niemożliwy do osiągnięcia w naturalnych warunkach. Jednak takie panele mogą mieć również inne zastosowanie, aniżeli ścienne. Mogą posłużyć chociażby jako obudowa do kominków, dodając im prestiżu i elegancji.

Zatem onyksy mogą być atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących unikalnych, estetycznych elementów wykończenia wnętrz, ale wymagają one odpowiedniej opieki i są bardziej podatne na uszkodzenia niż niektóre inne materiały. Dlatego też jego częstym zamiennikiem jest marmur, właśnie ze względu na większą odporność na uszkodzenia.

Odwiedź również Naszą stronę stolarską Stolarze.info! [KLIKNIJ TUTAJ]

Inne artykuły:

GEORGIA GUIDESTONES – AMERYKAŃSKI STONEHANGE!

JASNY KAMIEŃ WAPIENNY – TRAWERTYN