słownik pojęć Kamieniarskich Kamieniarze.info

Słownik pojęć Kamieniarskich

W dzisiejszych czasach coraz częściej poszukujemy odpowiednich specjalistów. Tym bardziej Kamieniarze stają się coraz bardziej potrzebni na naszym rynku. Sama technologia kamienia naturalnego ciągle się rozwijają i pojawiają się nowe materiały czy surowce sprowadzane z zagranicy. Największym dystrybutorem oczywiście są Chiny, które to posiadają kamieniarstwo na innym poziomie. Dzisiaj przedstawiamy słownik pojęć kamieniarskich, dzięki niemu można lepiej przysposobić sobie co znaczą określone słowa. 

Kamieniarstwo

Kamieniarstwo jest działem rzemiosła zajmującym się wydobywaniem i obróbką kamienia. Polega na wydobywaniu bloków kamiennych, z kamieniołomów, a następnie jego obróbce. Jest jednym z niewielu działów rzemiosła, który nie ulega zanikowi. Kamieniarstwo zajmuje się produkcją nagrobków i kamieniem budowlanym. Nagrobki wykonuje się najczęściej z granitu, natomiast materiał wykorzystywany w budowlance to zarówno granit, jak i marmur. Przygotowanie nagrobka trwa bardzo długo – nawet 2-3 tygodnie. W kamieniołomach wydobywa się duże bloki skalne, które następnie są cięte na płyty o różnej grubości (słaby), slaby są polerowane, tak by uzyskać połysk i prawdziwą urodę kamienia. Wypolerowane płyty są cięte na poszczególne elementy, w których poleruje się zewnętrzne powierzchnie po cięciu lub frezuje i poleruje obrzeża.

Granit

Granit jest to kwaśna skała magmowa – głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczna, częściej średniokrystaliczna. Ma budowę jawnokrystaliczną na skutek środowiska głębinowego w jakim powstał. Granit odznacza się wyraźnym ciosem, zwykle w trzech prostopadłych kierunkach, co ułatwia jego wietrzenie, a także eksploatację. Wietrzejąc tworzy charakterystyczne skałki, owalne lub kuliste bloki skalne, niekiedy gołoborza, a w warunkach wietrzenia chemicznego w ciepłym i wilgotnym klimacie – “kaszę granitową”. Granit przybiera różne barwy, takie jak szara, białoróżowa, zielona, czerwona, czarny i inne. Ze względu na dostępność dużych bloków, łatwość cięcia i polerowania oraz walory estetyczne jest używany w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny. W Polsce granity występują na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach, natomiast w głębokim podłożu również w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce.

Marmur

Marmur składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu. Znakomicie poddaje się polerowaniu i stosowany jest jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny. Szeroka gama kolorów oraz struktur daje nieograniczone możliwości jego wykorzystania, i tak marmur zawierający serpentynę jest zielony, zółty zawiera limonit, czysty marmur kalcytowy jest biały, natomiast marmur z hematytemjest koloru czerwonego. Marmur najczęściej stosowany jest na parapety, blaty kuchenne i łazienkowe, schody, podłogi oraz na obudowę kominków. Należy pamiętać że jest mniej odporny na kruszenie i działanie wszelkiego rodzaju płynów.

Gdzie wydobywany jest marmur

Znane marmury wydobywa się w Carrarze we Włoszech i na chorwackiej wyspie Brač. Wykonuje się to przy użyciu różnych urządzeń tnących, nie stosuje się materiałów wybuchowych, gdyż prowadzą one do spękania skał i drastycznej redukcji bloczności złoża, co uniemożliwia wydobycie bloków na tyle dużych by pociąć je na płyty okładzinowe lub przeznaczyć na rzeźby. Marmury spękane i odpady z produkcji pełnowartościowego marmuru wykorzystuje się do produkcji lastriko lub grysu marmurowego.W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odmianach kolorystycznych, jako “Biała Marianna” (na górze Krzyżnik) i “Zielona Marianna”. Innym złożem marmuru jest złoże marmuru szarego z odcieniem niebieskawym w Sławniowicach. Eksploatuje się także dolomity przeobrażone (nazywane przez większość geologów marmurem lub dolomitem krystalicznym) w Rędzinach.

Piaskowiec

Piaskowiec jest to drobnoziarnista, zwięzła skała osadowa powstała w wyniku scementowania ziaren kwarcu, skaleni, miki oraz okruchów innych skał i minerałów o średnicy 0,063-2 mm za pomocą spoiwa ilastego, krzemionkowego lub żelazistego. Przyjmuje różne zabarwienia od szarego po żółte, czerwone i białe. Piaskowce są zwykle relatywnie miękkie i łatwe w obróbce, zwłaszcza tuż po wydobyciu, natomiast po wyschnięciu twardnieją. Z tego względu od wieków są stosowane w budownictwie jako materiał konstrukcyjny lub zdobniczy. Świetnie sprawdzi się na schody, fasady i elewację lub ogrodzenie. Bardzo często wykorzystywany jest na różnego rodzaju rzeźby jak i na ogrodowe kaskady czy fontanny. Piaskowiec to materiał, który dobrze sie sprawdza w różnych warunkach atmosferycznych.

Trawertyn

Trawertyn to porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Odmiana martwicy wapiennej. Koloru zwykle białego, często z uwarstwieniami koloru żółtego lub czerwonawego. W martwicach często występują szczątki roślin i zwierząt. Nazywany alabastrem egipskim używany już w starożytnym Egipcie do wyrobu posągów i waz. W Polsce występuje w okolicach Krzeszowic (górnokarbońska martwica karniowicka), neogeńskie martwice w okolicy Krakowa, w Tatrach i na Podhalu. Trawertyn to kamień trwały i wytrzymały, najczęściej stosowany do wnętrz i wykonuje się z niego posadzki, ściany, kominki, stoły, stopnie, jak i blaty kuchenne, wanny czy umywalki. Nadaje pomieszczeniu rustykalny charakter.

Otoczaki

Otoczaki są to fragmenty minerału lub skały o rozmiarach frakcji żwirowej, wygładzone i zaokrąglone podczas transportu przez wodę. Podczas takiego przemieszczania poszczególne fragmenty ocierają się o siebie i o dno zbiornika. Powoduje to obtoczenie większych ziaren i roztarcie drobniejszych. Skutkiem takiej naturalnej obróbki jest zmniejszenie oraz ujednolicenie ich wielkości oraz kształtu. Występują w różnych wielkościach i kolorach, mają szerokie zastosowanie nie tylko w aranżacjach ogrodowych. Coraz częściej pojawiają się w domach, jako np. wypełnienie części kominkowej, czy też nawet na podłogi w salonie.

Porfir

Porfir to potoczna nazwa stosowana do określania magmowych skał wulkanicznych lub żyłowych, posiadających strukturę porfirową. Wyróżnia się porfiry: kwarcowe – należące do grupy skał kwaśnych, charakteryzujące się występowaniem jasnych prakryształów kwarcu. A także bezkwarcowe – należące do grupy skał obojętnych zawierające prakryształy skaleni, piroksenów i amfiboli (np. trachit, latyt, andezyt). Porfir ma niemal idealnie płaską powierzchnią, nie wymaga więc skomplikowanej obróbki mechanicznej. Jest mrozoodporny, a także nie przyjmuje zanieczyszczeń. Porfir z gładką powierzchnią nigdy nie jest jednolity kolorystycznie i w większości przypadków przejawia dominację barw: szarej, brązowej i czerwonej. Najczęściej porfir stosowany jest jako kamień elewacyjny, na ścieżki, tarasy oraz wszelkiego rodzaju elementy architektury ogrodowej.


Słownik pojęć Kamieniarskich
od portal Kamieniarze.info, zawsze najlepsze artykuły i ciągle dodawane firmy kamieniarskie.
Sprawdź również informacje na temat największych targów chińskich: Xiamen FAIR Stone 2020