targi kamieniarskie stone 2019

Targi STONE – Poznań 2019 – relacja

Targi Stone Poznań 2019 to targi dedykowane branży kamieniarskiej. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na fakt, iż od wielu lat jest to jedyne wydarzenie w Polsce skierowane do tejże grupy. Chcąc wyróżniać się na tle konkurencji przedsiębiorcy uważają obecność na nich za swego rodzaju obowiązek.

W tym roku targi w Poznaniu odbywały się w dniach 20-23 listopada, a ich organizatorem była Grupa MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie). Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu oraz tradycji targów Stone udało się zorganizować imprezę branżową, która jest uważana za najważniejszą w branży kamieniarskiej zarówno przez zwiedzających, jak i wystawców. O rosnącym zainteresowaniu świadczą pobite po raz kolejne rekordy liczby wystawców, a także liczby zwiedzających na targach STONE Poznań 2019.

Targi szklane i wystawcy 

Wraz z targami branży kamieniarskiej odbywały się targi szklarskie – Glass. Łącznie w obu wydarzeniach wzięło w udział blisko 300 wystawców. Większość, bo ok. 60% ekspozytorów pochodziła z zagranicy – głównie z Europy. Przedstawiciele firm spoza kontynentu europejskiego pochodzili z Chin, Indii, USA, Brazylii czy RPA. Obecność zagranicznych podmiotów świadczy o międzynarodowym charakterze wydarzenia oraz jego dużej atrakcyjności.

W ciągu 4 dni targi odwiedziło ponad 5,5 tysiąca zwiedzających. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele przedsiębiorstw kamieniarskich, producenci, rzeźbiarze, architekci czy projektanci wnętrz. Mogli oni poznać innowacje, najnowsze technologie wykorzystywane przy cięciu, obróbce, czyszczeniu oraz konserwacji kamienia naturalnego i syntetycznego. Wśród wystawców znaleźli się np. ALTI-TECH, BRETON, GRUPA EGA, GLOBAL STONE, MACH+, MAGMA, MARMI SCALA, MC DIAM, MEKANIKA, PROMASZ, TIERA STONES, WEHA.

Nowoczesne technologie

W 2019r. po raz pierwszy na targach Stone pojawiła się strefa „Inspirujący kamień”. W tym miejscu można było oglądać eksponaty z elementami kamiennymi, przedmioty o unikalnym wyglądzie i estetyce. Zostały tam również zaprezentowane najlepsze marki. W wydzielonej strefie odbywały się także prelekcje, które wygłosili m.in. Anil Taneja (dyrektor World Natural Stone Associacion) albo Lubosz Karwat. Tematem ich wystąpień była odpowiednio przyszłości kamienia naturalnego w odniesieniu do sztucznego oraz tajniki mozaiki współczesnej.

inspirujący kamień targi poznań Stone 2019 targi kamienieniarskie targi dla kamieniarzy

Kto wygrał tegoroczne mistrzostwa w ręcznej obróbce Kamienia?

Jednym z elementów targów STONE POZNAŃ 2019 były Mistrzostwa Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia, które odbyły się już po raz drugi. Zadaniem uczestników było wykonanie dzieła w polskim kamieniu – wapieniu lub piaskowcu, jak sama nazwa wskazuje ręcznie, bez użycia narzędzi mechanicznych. Głównymi płaszczyznami pojedynku były detal architektoniczny na podstawie rysunku technicznego, prace liternicze oraz płaskorzeźba lub rzeźba na podstawie ogólnej tematyki. Mimo utrudnień związanych z ograniczoną możliwością wykorzystywania narzędzi oraz presją czasu prace były wyjątkowe przez co wybór zwycięzcy nie był prosty. Jury zdecydowało jednak o nagrodzeniu pracy Artura Janaszka.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich, już od 40 lat wręczane są Złote Medale – nagrody bardzo doceniane na polskim rynku. Podczas targów Stone w 2019r. tę nagrodę przyznano 6 następującym produktom:

  • Boczkarka taśmowa do kamienia i ceramiki model EDILPLUS firmy COMANDULLI COSTRUZIONI MECCANICHE SRL, zgłoszona przez MACH PLUS Sp. z o.o.;
  • GENYA, 5-osiowe centrum do cięcia i frezowania firmy BRETON Sp. A.;
  • KONGLOMERAT SEMI QUARTZ firmy PAMIR Sp. z o.o.;
  • LAPIDARIS sp. z o.o. CZECHY – producent i zgłaszający;
  • Lapitec – kamień synteryzowany firmy Lapitec spa z Włoch, zgłoszony przez EURO-GRANIT ADAMUS Grzegorz Adamus;
  • WYCINARKA WODNA ATMS WATERJET 1010-B firmy ATM Solutions Sp. z o.o. Sp. k.

Rosnące zainteresowanie i prestiż całego wydarzenia napawa optymizmem organizatorów. Dlatego również w 2020r. planowana jest organizacja targów STONE Poznań 2020. Wydarzenie ma odbyć się w dniach 18-21 listopada 2020r. w MTP.

 

Źródło: https://www.mtp.pl/pl/kalendarium/stone-2019/, dostęp 30.12.2019r.;

https://www.targistone.pl/pl/aktualnosci/rekordowa-edycja-targow-stone-glass-za-nami/, dostęp 30.12.2019r.

(pod informacją o targach w 2020r. są loga firm które były w 2019r. https://www.targistone.pl/pl)